Ślubna fotografia – koszty

Ślubna Fotografia

Ślubna Fotografia – koszty

Ile kosztuje fotografia ślubna?

Usługi profesjonalistów, choć niewątpliwie najlepsze pod względem jakości zdjęć, są dość drogie i nie wszystkie pary mogą sobie na nie pozwolić. Dobra fotografia ślubna z sesję ślubną (zdjęcia w kościele + sesja w studiu lub w plenerze) potrafi policzyć nawet dwa lub trzy tysiące złotych. To olbrzymia suma, ale dzięki niej mamy gwarancję otrzymania fotografii wysokiej klasy. Często amatorskie zdjęcia robione w kościele wychodzą niewyraźne, są zbyt ciemne – a czasem nie wychodzą wcale, choćby z uwagi na specyficzne oświetlenie panujące we wnętrzu kaplicy. Dodatkowo „amatorzy” mogą mieć kłopoty z uzyskaniem zgody księdza udzielającego ślubu, na poruszanie się po prezbiterium. Choć może się to wydać nieprawdopodobne, organizowane są nawet specjalne kursy dla fotografów, na których uczą się oni w jaki sposób należy przy ołtarzu chodzić, by nie zakłócić przebiegu ceremonii. Większość profesjonalistów dysponuje zaświadczeniem o ukończeniu takiego kursu – przedłożenie go w parafii eliminuje problem wykonywania zdjęć młodej parze z bliska (np. podczas składania przysięgi).

Jeśli na kompleksowe usługi fachowca nas nie stać, możemy zastosować inne rozwiązanie. Zorientować się jakiego wynagrodzenia oczekują profesjonaliści za wykonanie zdjęć w kościele i jeśli kwota ta będzie nam odpowiadać, zapewnić sobie usługi fachowca tylko na tę część ceremonii. Zdjęcia na weselu czy też w plenerze, mogą nam przecież zrobić znajomi. A skoro już temat ten został wywołany, zastanówmy się, co jest lepsze:

Plener czy studio?

Niektórym parom ciężko jest podjąć tę decyzję. Jeszcze kilka lat temu (a na pewno kilkanaście) takiego dylematu właściwie nie było – jeśli sesja, to w studiu u fotografa. W ostatnim czasie jednak plener robi furorę, zwłaszcza, jeżeli ślub odbywa się latem. Ogród botaniczny, plaża, park – doskonale zastępują studio i stwarzają niemal nieograniczone możliwości. Wiele zależy od pomysłowości naszej i tych, którzy robią nam zdjęcia. Efekty takich sesji na łonie natury często zapierają dech w piersiach.

Studio to oczywiście także dobre rozwiązanie – zwłaszcza, gdy pogoda nie dopisuje. Współczesne studia fotograficzne również stwarzają możliwość uzyskania świetnych efektów, a utalentowany fotograf potrafi „wyczarować” naprawdę niesamowite zdjęcia.

Najlepiej oczywiście byłoby połączyć jedno z drugim, nie wszystkich jednak stać na ponoszenie wysokich kosztów związanych z taką „podwójną” sesją zdjęciową. Możemy zawsze też zdecydować się np. na sesję w studiu, a zdjęcia w plenerze zrobić sobie na własną rękę. Wszystko uzależnione jest od naszych oczekiwań i możliwości finansowych.

Ewelina Szczecińska

Artykuł pochodzi z: Portal Ślubny Pobieramysie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *